British Athletics squad announced for World Para Athletics Championships

British Athletics has confirmed the 43 athletes selected to compete at the World Para Athletics Championships in Dubai (7-15 November 2019).

RaceRunning makes its debut at the World Para Athletics Championships after starring at the Europeans last year. The British team is made up of; Rafi Solaiman, Kayleigh Haggo, Gavin Drysdale and Cerebral Palsy Sport Young Ambassador Ellie Simpson.

Rafi Solaiman

Squad members include 11 world champions from London 2017, and 2019 World Champions Olivia Breen, Kadeena Cox , Sophie Kamlish, Sammi Kinghorn and Stef Reid.

Ellie Simpson and Rafi Solaiman will be competiting at the Cerebral Palsy Sport National Athletics Championships in Doncaster this Saturday.

The British Athletics team for the World Para Athletics Championships in Dubai to be held between 7-15 November 2019:

Women:

Kare Adenegan (Job King; Coventry) – T34 100m & 800m

Hollie Arnold (David Turner; Blackheath & Bromley) – F46 Javelin

Martina Barber (Paddy O’Shea; Stevenage & North Herts) – T20 Long Jump

Olivia Breen (Aston Moore; City of Portsmouth) – T38 Long Jump & 100m

Jo Butterfield (Phil Peat / Shona Malcolm; Forth Flyers) – F51 Club Throw

Lydia Church (Jim Edwards; Nene Valley) – F12 Shot Put

Libby Clegg (Joe McDonnell; Charnwood) [Guide Runner: Thomas Somers (Benke Blomkvist; Newham & Essex Beagles)] – T11 200m & Universal 4x100m relay

Hannah Cockroft (Jenni Banks; Leeds) – T34 100m & 800m

Kadeena Cox (Matt Cullen; Sale Harriers Manchester) – T38 200m & 400m

Sabrina Fortune (Ian Robinson; Deeside AAC) – F20 Shot Put

Kayleigh Haggo (Ian Mirfin; Red Star) – RR3 100m

Sophie Hahn (Leon Baptiste; Charnwood) – T38 100m, 200m & Universal 4x100m relay

Sophie Kamlish (Rob Ellchuk; Team Bath) – T64 100m

Sammi Kinghorn (Ian Mirfin; Red Star) – T53 100m & Universal 4x100m relay

Maria Lyle (Jamie Bowie; Team East Lothian) – T35 100m & 200m

Anna Nicholson (Richard Kaufman; Gateshead) – F35 Shot Put

Stef Reid (Aston Moore; Charnwood) – T64 Long Jump

Ellie Simpson (Jessica Davidson; Sheffield & Dearne) – RR3 100m

Ali Smith (Chris Zah; Guildford & Godalming) – T38 100m, 400m & Universal 4x100m relay

Hannah Taunton (Charlotte Fisher; Taunton) – T20 1500m

Vanessa Wallace (Alison O’Riordan; Enfield & Haringey) – F34 Shot Put

Men:

Ola Abidogun (Grant Barker; Horwich) – T47 100m & Universal 4x100m relay

Paul Blake (Rob Ellchuk; Dorchester) – T36 400m & 800m

Jonathan Broom-Edwards (Graham Ravenscroft; Newham & Essex Beagles) – T64 High Jump

Mickey Bushell (Rick Hoskins; Birchfield) – T53 100m

Richard Chiassaro (Jenni Banks; Harlow) – T54 100m, 400m, 800m & 1500m

Aled Davies (Ryan Spencer-Jones; Cardiff) – F63 Shot Put

Gavin Drysdale (Ian Mirfin; Red Star) – RR3 100m

Kyron Duke (Anthony Hughes; DSW Para Academy) – F41 Shot Put

Jordan Howe (Kevin Williams; DSW Para Academy) – T35 100m

Harri Jenkins (Anthony Hughes; DSW Para Academy) – T33 100m

Nathan Maguire (Ste Hoskins; Kirkby AC) – T54 100m, 400m, 800m & Universal 4x100m relay

Owen Miller (Steven Doig; Fife) – T20 1500m

Jonnie Peacock (Michael Khmel / Dan Pfaff; Charnwood) – T64 100m & Universal 4x100m relay

Ben Rowlings (Ian Mirfin; Coventry) – T34 100m, 400m & 800m

Luke Sinnott (Roger Keller; Bournemouth) – T63 Long Jump & T61 200m

Zak Skinner (Aston Moore; Loughborough Students) – T13 Long Jump & Universal 4x100m relay

Andrew Small (Rick Hoskins; Stockport) – T33 100m

Rafi Solaiman (Philip Fleetwood; Sheffield & Dearne) – RR3 100m

Isaac Towers (Peter Wyman; Kirkby AC) – T34 400m & 800m

Richard Whitehead (Keith Antoine; Southwell) – T61 200m

Thomas Young (Joe McDonnell; Charnwood) – T38 100m