Sporting Ambassadors Selected for European Athletics Championships

Three of Cerebral Palsy Sport’s Sporting Ambassadors have been selected to represent Great Britain at the IPC Athletics European Championships.

Graeme Ballard, Stephen Miller and Sam Ruddock join a strong British Athletics team set to compete at the IPC Athletics European Championships in Grosseto, Italy on 10-16 June 2016.

We wish them and all the athletes competing the best of luck for a great championships.

The British Athletics team for the IPC Athletics European Championships (49) in Grosseto, Italy:

James Arnott (Ryan Freckleton) – T47m 100m

Joshua Bain (Paul Welch) – F37 Discus

Graeme Ballard (Trevor Painter) – T36 100m

Daniel Bramall (Rick Hoskins) – T33 100m

Olivia Breen (Jonas Tawiah-Dodoo) – T38 100m, 200m, Long Jump and 4x100m relay

Jonathan Broom-Edwards (Fuzz Caan) – T44 High Jump

Mickey Bushell (Jenny Archer) – T53 100m and 400m

Jo Butterfield (Philip Peat/Shona Malcolm) – F51 Club Throw and Discus

Richard Chiassaro (Jenni Banks) – T54 100m, 200m, 400m, 800m and 4x400m relay

Kadeena Cox (Brian Scobie) – T37 100m, 200m and 4x100m relay

Vanessa Daobry (Alison O’Riordan) – F34 Shot Put

Aled Davies (Ryan Spencer-Jones) – F42 shot and discus

David Devine (Adrian Webb) – T12 1500m

Kyron Duke (Anthony Hughes) – F41 Javelin and Shot Put

Mitchell Dutton (Philip Peat) – F38 Javelin

Sabrina Fortune (Ian Robinson) – F20 Shot Put

Toby Gold (Jenny Archer) – T33 100m

Dan Greaves (John Godina) – F44 Discus

Kylie Grimes (Philip Peat) – F51 Club Throw

Dylan Harris (Adrian Brown) – T36 100m and 200m

Sophie Hahn (Joseph McDonnell) – T38 100m, 200m, 4x100m relay

James Hamilton – (Mark Kirk) T20 1500m

David Henson (Roger Keller) – T42 100 and 200m

Georgie Hermitage (Paul MacGregor) – T37 100m, 200m, 400m and 4x100m relay

Josh Howard (Joe Frost) – T38 Long Jump

Jordan Howe (Keith Antoine) – T35 100m and 200m

Abbie Hunnisett (Anthony Hughes) – F32 Club Throw

Mo Jomni (Jenny Archer) – T53 100m, 200, 400m, 800m and 4x400m relay

Jade Jones (Ian Thompson/Tanni Grey-Thompson) – T54 400m and 800m

Maria Lyle (Tabo Huntley) – T35 100m, 200m and 4x100m relay

Nathan Maguire (Steven Hoskins) – T54 200m, 400m, 800m and 4x400m relay

Erin McBride (Tabo Huntley) – T13 100m and 400m

Stephen Miller (Ros Miller) – F32 Club Throw

Stephen Morris (James Thie) – T20 1500m

Holly Neill (Andrew Roda) – F41 Discus

Stephen Osborne (Jenni Banks) – T51 100m and 400m

Jonnie Peacock (Dan Pfaff) – T44 100m

Gemma Prescott (Mike Wood) – F32 Club Throw

Stef Reid (Aston Moore) – F44 Long Jump

Ben Rowlings (Job King) – T34 100m, 400m and 800m

Sam Ruddock (Jim Edwards) – F35 Shot Put

Zac Shaw (Joe McDonnell) – T13 100m and 200m

Andrew Small (Rick Hoskins) – T33 100m

Laura Sugar (Femi Akinsanya) – T44 100m and 200m

Carly Tait (Rick Hoskins) – T34 100m, 400m and 800m

Isaac Towers (Peter Wyman) – T34 100m, 200m, 400m and 800m

Amy Wareing (Jim Edwards) – F38 Discus

David Weir (Jenny Archer) – T54 400m, 800m, 1500m, 5000m, 4x400m relay

Richard Whitehead (Keith Antoine) – T42 100m and 200m